Lietavský hrad - stojí na mieste hradišťa z prehistorickej doby, kde predtým stálo obetište bohyne Lietvy (Lady).
K rannej histórií hradu sa viaže povesť z doby vpádu Tatárov, ktorá je zachytená na obraze nachádzajúcom sa v Lietavkom kostole, podľa ktorej Tatári vrhli do priepasti starého kňaza, jeho reverenda sa však zachytila na konáre stromu rastúceho na skale a kňaz sa zachránil.
Presný vznik Lietavského hradu zatiaľ nie je zistený, ako nie je zatiaľ zistené ani to či bol tento hrad postavený, alebo znovuobnovený z doby prehistorickej.
V roku 1318 sa spomína "Endrej" - kastelán hradu, čo je dôkazom že hrad už predtým musel existovať, tiež mesto Žilina, vtedy ešte osada, musela ako osada ptriaca do hradného panstva Lietava, odvádzať tomuto dane, a to až do roku 1384.
Hrad bol pravdepodobne postavený,alebo obnovený Matúšom Čákom Trenčanským v čase, kedy vznikali aj iné okolité hrady v snahe ochrániť ľud a majetky pred pustošiacimi Tatármi.
Keď Čák v roku 1321 zomrel, stal sa hrad súčasťou majetku panovníka, ktorý v rámci svojej kolonižačnej politiky, odovzdával takto získané hrady a územia svojim prívržencom. Zaviedol sa tak systém hradov a ich panstiev, ktorý posilnil bojovú a ekonomickú moc panovníka.
Jedným z takýchto bol aj ŠTEFAN BEBEK - kuriálny sudca, ktorému panovník Ľudovít I. (1342 - 1382) dal Lietavu do úžitku. ŠTEFAN BEBEK a jeho potomkovia sa považujú za prvých známych majiteľov Lietavského hradu a panstva (1360 -1397).